اصطلاحات رایج در ایردراپ ها

0 597

هنگام ورود به دنیای نوظهور ارزهای دیجیتال لازم است با زبان مخصوص این دنیا آشنا شوید تا بهتر بتوانید در حوزه ارز دیجیتال فعالیت و کسب درآمد کنید.

در این مطلب قصد داریم اصطلاحات رایج در ایردراپ ها و ارزهای دیجیتال را به زبانی ساده بیان کنیم تا شما بهتر با این اصطلاحات آشنا شوید.

  • اصطلاحات رایج در ایردراپ ها

رمزی که برای دسترسی به کیف پول شما استفاده می ­شود، کلید خصوصی نام دارد. کلید خصوصی، رمز عبور کیف پول شماست که باید از آن مراقبت کنید. شما هنگام فروش یا برداشت رمزارزها به این کلید نیاز دارید.

کلید عمومی یک آدرس کیف پول منحصربه‌فرد است که شامل رشته ­ای از اعداد و حروف می­ شود. عملکرد کلید عمومی مشابه شماره حساب بانکی شماست که برای دریافت رمزارز استفاده می ­شود.

آدرس کیف پول، رشته­ ای از حروف و اعداد است که به عنوان شماره حساب برای معاملات رمزنگاری شده محسوب می ­شود. آدرس­ ها می­ توانند به صورت عمومی به اشتراک گذاشته شوند. هر کوین یک آدرس منحصربه‌فرد دارد که مشخص می­ کند روی بلاکچین قرار دارد. این آدرس، موقعیت مکانی است که در آن داده ­ها ذخیره می­ شود و هر گونه تغییر در آن ثبت می­ شود. برای خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها، تنهای چیزی که باید در اختیار دیگران قرار دهید، همین آدرس کیف پول است. هر بار که تراکنشی را در شبکه انجام می­ دهید، می توانید از یک آدرس منحصربه‌فرد و جدید استفاده کنید.

کلمات 12، 18یا 24 کلمه ای که در زمان گرفتن بک آپ به شما داده می شود. با این کلمات خواهید توانست که در کیف پول دیگری، کیف پول خود را بازیابی کنید

برای انجام تراکنش در شبکه رمزارزها، کاربر باید هزینه ای را بابت تایید تراکنش پرداخت کند. این هزینه ها با توجه به وضعیت شبکه و ترافیک آن، متغیر خواهد بود. اگر بخواهید تراکنش شما سریعتر تایید شود، باید کارمزد بیشتری پرداخت کنید.

توکن­ ها رمزارزهایی می باشند که دارای بلاکچین اختصاصی نیستند و بر روی بستر رمزارزهای دیگر کار می­‌کنند؛ همانند بایننس کوین.

کوین ­ها رمزارزهایی می باشند که عملکردی مستقل دارند و دارای بلاکچین اختصاصی خود هستند؛ همانند بیت کوین و اتریوم

هر بار که تراکنش جدیدی در شبکه صورت می­ گیرد، ماینرها، اعتبار و صحت تراکنش را بررسی و تأیید می کنند. برای اینکه تراکنش شما انجام شود، باید تاییدیه های موردنیاز را از شبکه دریافت کند.

یکی از روش های تامین مالی برای پروژه های مرتبط با ارز دیجیتال، عرضه اولیه سکه یا ICO است. در این روش، سرمایه گذاران می توانند با استفاده از دیگر رمزارزها مانند بیت کوین یا ارزهای فیات مانند دلار، بر روی پروژه موردنظر سرمایه گذاری کنند و توکن های مربوط به آن پروژه را از سوی شرکت مربوطه دریافت کنند. عرضه اولیه سکه قبل از راه اندازی پروژه انجام می شود و توکن های پروژه به فروش می رسد.

یک روش محافظت از اطلاعات برای جلوگیری از سرقت رمز عبور می باشد که رمز عبور با استفاده از روش های رمز نگاری تولید می گردد و تنها برای یک بار ورود به سیستم معتبر است ، مهمترین مزیت استفاده از OTP و یا رمز یک بار مصرف این است، که سرقت اطلاعات با دانستن رمز عبور غیر ممکن می گردد.

جمله Completely Automated Public Turing Test To Tell Computers and Humans Apart بوده و به معنی آزمایش اتوماتیک عمومی برای تشخیص انسان از کامپیوتر می باشد.

صرافی بستری است که از طریق آن می‌توان به خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها پرداخت و این ارزها را با یکدیگر و بین اشخاص مبادله کرد (به صورت آنلاین). صرافی ‌ها می­‌توانند در ارائه انواع رمزارزها و کارمزد آنها، متفاوت باشند.

نوعی از برنامه ها می‌باشد که بر بستر شبکه غیرمتمرکز اجرا می‌شود و از به کارگیری سیستم مرکزی اجتناب می‌کند.

به افزایش قیمت یا افزایش سود اشاره دارد.

استانداردی برای اتریوم است و برای توکن های اجرایی قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. این استاندارد، فهرست رایجی از قوانین است که تعاملات بین توکن ها نظیر انتقال بین آدرس ها و دسترسی به اطلاعات را توضیح می‌دهد.

با استفاده از کیف­ پول­ های دیجیتالی ، می توانید دریافت ، ذخیره­ سازی و ارسال رمزارزها را انجام دهید . هر کیف پول دارای کلید خصوصی شما می باشد که امکان دسترسی به بیت کوین و سایر رمزارزها را به شما می دهد.

ارزی که فاقد ارزش باشد.

خرید حجم زیادی از یک کوین برای بالا بردن تقاضا و قیمت آن که باعث بالا رفتن ناگهانی و شدید یک ارز می شود.

کاهش ناگهانی ارز، زمانی که تعداد زیادی از افراد اقدام به فروش ناگهانی ارز خود می کنند بازار با افت ناگهانی شدیدی مواجه می شود. از این نقطه پروسه ی دامپینگ (dumping) و در واقع افت شدید قیمت شروع می گردد.

ارز رمزنگاری شده (رمزارز یا ارز رمزپایه) ، نوعی از پول می باشد که به عنوان اطلاعات رمزگذاری شده و دیجیتالی وجود دارد که عملکرد آن مستقل از هر بانک یا مرجع مرکزی است . رمزنگاری، ریاضیات پیچیده جهت تنظیم، ایجاد و انتقال وجه را مورد استفاده قرار می دهد.

به پروسه ی رمزگذاری اطلاعات ، رمزنگاری می گویند . رمزنگاری شیوه ای جهت محافظت از اطلاعات و ارتباطات از طریق استفاده از کدها می باشد ؛ به صورتی که تنها افرادی که به این اطلاعات دسترسی دارند ، امکان خواندن و پردازش آن را دارند.

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین می باشد . هیچ کس اطلاع ندارد ناکاموتو چه کسی است و تا به امروز ، هویت او فاش نشده است.

وایت پیپر یا گزارش عملکرد، گزارشی می باشد که در آن توسعه دهندگان، جزئیات طرح یا سیستم‌شان را بیان می کنند. در سال 2008، ساتوشی ناکاموتو نیز وایت پیپری از بیت کوین انتشار داد.

بلاکچین یک دفترچه دیجیتالی از کلیه ی معاملات صورت گرفته ی یک رمزارز خاص می باشد. این زنجیره بلاک شامل بلاک­‌های جداگانه ­ای است که از طریق امضای رمزنگاری به یکدیگر وصل می­ شوند. هر بار که بلاک کامل گردد، به عنوان یک بلاک جدید به بلاکچین افزوده می­ شود. بلاکچین دائما در هزاران کامپیوتر در سراسر دنیا کپی و ذخیره می ­گردد. به دلیل این که هیچ نسخه اصلی در یک مکان خاص موجود نیست، بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز به شمار می رود و تمامی نسخه­ های آن با یکدیگر برابر هستند.

بلاکچین از بلاک ­ها ساخته شده است. هر بلاک، یک پایگاه داده تاریخی از تمامی معاملات صورت گرفته را تا زمان پر شدن بلاک، نگه­ می دارد. رکوردهای به ثبت رسیده در هر بلاک دائمی و تغییرناپذیر می باشند.

به تعداد کل بلاک­ ها پیش از بلاک موردنظر در بلاکچین ، ارتفاع بلاک می گویند.

آلت کوین­ ها رمزارزهایی می باشند که پس از بیت کوین به وجود آمده اند.

هارد فورک به تغییرات اساسی در پروتکل رمزارز می گویند ، به صورتی که آن را تبدیل به 2 ارز متفاوت می کند. در هارد فورک، نسخه جدید با نسخه های قبلی سازگار نمی باشد . بیت کوین کش می تواند مثال بارزی باشد (فورک بیت کوین) که یکی از تغییرات انجام شده در آن نسبت به بیت کوین، افزایش حجم بلاک ها می باشد. هارد فورک وقتی به وجود می آید که بعضی از ماینرها (استخراج کنندگان) تصمیم می گیرند قوانین جدیدی را برای رمزارز موردنظر به وجود آورند. کسانی که با این تغییرات هم نظر هستند، به فورک جدید می پیوندند. کسانی هم که نظرشان متفاوت است ، می توانند همان نسخه قبلی را مورد استفاده قرار دهند.

در سافت فورک ، یک تغییر جزئی در پروتکل رمزارز موردنظر به وجود می آید که با نسخه های قبلی سازگار می باشد.

به بیان ساده، هش به خروجی می گویند که از اطلاعات ورودی به دست می ­آید. الگوریتم هش ، اطلاعات ورودی را در هر میزانی که باشد ، می گیرد و یک خروجی با میزان ثابت تولید می­ نماید. می توان هش را اثر انگشت دیجیتالی نامید که از طریق پردازش اطلاعات از سوی تابع هش به وجود می آید. این پروسه به طور خطی و یکطرفه انجام می شود. بدین معنی که از طریق هش ایجاد شده، نمی ­توان به داده ­های اصلی (اطلاعات ورودی) دسترسی یافت (همانگونه که از طریق اثر انگشت ، نمی توانیم انگشت را تصور کنیم و آن را بسازیم) . هش بیت کوین 64 رقمی است و با صفر شروع می ­­گردد.

نرخ هش نشان دهنده ی این است که کامپیوتر شما تا چه حدی توان تولید دارد (سرعت انجام عملیات استخراج) و عملکرد آن تا چه اندازه ای است . نرخ هش یکی از مهمترین معیارهای انتخاب دستگاه استخراج به شمار می رود.

در یک شبکه همتا به همتا (P2P) دو یا چند کامپیوتر (یا شخص) با یکدیگر در ارتباط می باشند ، بدون اینکه شخص سومی به عنوان واسطه استفاده شود.

ممکن است غیرمتمرکز بودن مهمترین ویژگی بیت کوین و رمزارزهای دیگر باشد . با نبود مرجع مرکزی، رمزارزها نسبت به ارزهای فیات (دلار ، ریال و …) و روش های پرداخت دیگر، دارای مزایای منحصر به فردی هستند. یکی از مهمترین این مزایا، عرضه پولی محدود است که به تدریج می­ تواند موجب افزایش ارزش رمزارزها گردد (به طور مثال، تعداد کل بیت کوین­ ها، 21 میلیون است ؛ این تعداد ثابت در گذر زمان ، موجب افزایش قیمت بیت کوین می­‌گردد).

کیف پول گرم، به نوعی از کیف پول گفته می شود که به اینترنت متصل است و می ­تواند یک برنامه تحت وب یا یک برنامه موبایل باشد. استفاده از کیف­ پول های گرم آسان است، اما در مقایسه با سایر کیف پول­ ها، از امنیت کمتری برخوردار هستند، زیرا ممکن است هکرها ب­توانند از طریق اینترنت به این نوع کیف پول­ ها دسترسی پیدا کنند.

کیف پول سرد، یک نوع کیف پول است که همواره به اینترنت متصل نیست. برای مثال، می ­توانید چنین نرم افزاری را در درایو USB نصب کنید. کیف پول­ های سرد بسیار امن ­تر از کیف­ پول های گرم هستند، زیرا هکرها برای دستیابی به کیف پول شما، به دسترسی فیزیکی نیاز دارند.

کیف پول نرم افزاری یک شکل رایج از کیف پول است که در آن کلید خصوصی برای فرد در پرونده ­های نرم افزاری روی کامپیوتر ذخیره می ­شود (کیف پول نرم افزاری مانند تراست ولت).

کیف پول سخت افزاری یک وسیله فیزیکی، شبیه به USB است که اطلاعات مربوط به رمزارزها را در خود ذخیره می­ کند و امن ­ترین راه برای نگهداری رمزارزها محسوب می­ شود.

ذخیره کردن رمز کیف پول (کلید خصوصی) روی یک سند فیزیکی، آن را به یک کیف پول کاغذی تبدیل می ­کند.

ذخیره ­سازی سرد، اصطلاح دیگری است که برای یک کیف پول کاغذی یا کیف پول سخت افزاری استفاده می‌شود.

نوعی از برنامه ها می‌باشد که بر بستر شبکه غیرمتمرکز اجرا می‌شود و از به کارگیری سیستم مرکزی اجتناب می‌کند.

در دنیای رمزارزها، کوین هایی وجود دارد که ارزش آنها با یک دارایی ثابت مانند دلار برابر است. به اینگونه کوین ها، استیبل کوین گفته می شود. برای مثال، قیمت استیبل کوینی مانند تتر، یک دلار است. استیبل کوین ها با هدف کاهش نوسانات بازار ایجاد شدند و بر خلاف دیگر رمزارزها که قیمت پایداری ندارند، می توانند از سرمایه معامله گران محافظت کنند.

هارد فورک به تغییرات اساسی در پروتکل رمزارز گفته می شود، به گونه ای که آن را به ۲ ارز متفاوت تبدیل می‌کند. در هارد فورک، نسخه جدید با نسخه های قبلی سازگار نیست. مثال بارز در این زمینه، بیت کوین است (فورک بیت کوین) که یکی از تغییرات اعمال شده در آن نسبت به بیت کوین، افزایش حجم بلاک هاست.هارد فورک زمانی ایجاد می شود که برخی از ماینرها (استخراج کنندگان) تصمیم می گیرند قوانین جدیدی را برای رمزارز موردنظر ایجاد کنند. افرادی که با این تغییرات موافق اند، به فورک جدید می پیوندند. افرادی هم که مخالف هستند، می توانند از همان نسخه قبلی استفاده کنند

در سافت فورک، یک تغییر جزئی در پروتکل رمزارز موردنظر ایجاد می شود که با نسخه های قبلی سازگار است.

هر کریپتوکارنسی یک نماد چند حرفی دارد که برای مشخص شدن آن در پلتفرم­ های معادلاتی استفاده می­ شود. BTC نماد بیت کوین است

پول کاغذی تنظیم شده و متمرکز هر کشوری را فیات می گویند.

دارایی دیجیتال یکی دیگر از اصطلاحات ترید ارز دیجیتال است که به دارایی ذخیره شده به صورت دیجیتالی، از هر نوعی که باشد گفته می‌شود. رمز ارزها یکی از انواع دارایی‌های دیجیتال هستند.

دیفای به معنای امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) است، اصطلاحی فراگیر که برای انواع برنامه‌های مالی در ارزهای رمزپایه یابلاک چین که به منظور کمرنگ کردن واسطه‌های مالی ایجاد شده‌اند، به کار می‌رود. دیفای یک پروژه نیست، بلکه یک اکوسیستم از صدها پروژه گوناگون است که همه آنها خدمات مالی غیرمتمرکز ارائه می‌دهند.

TVL کل ارزش قفل شده دارایی‌ها در یک پروتکل دیفای است، که اغلب به عنوان معیاری برای منابع مختلف دیفای عمل می‌کند. همچنین TVL معیاری مرجع برای میزان کاربرد و ارزش و اعتبار یک پروتکل دیفای است.

میم کوین‌ (Meme Coin) و میم توکن‌ (Meme Token) با حمایت اینفلوئنسرها، الهام از تصاویر خنده‌دار اینترنتی و اتفاقات باب روز به وجود آمده‌اند. میم‌ کوین ایده‌ی طنزی است که تبدیل به یک ارز دیجیتال می‌شود و جالب اینجاست که بسیاری از میم ‌کوین‌ها ارزش بازار بالایی پیدا می‌کنند.

واژه Referral در زبان انگلیسی به معنای رجوع است. این کلمه در صرافی های ارز دیجیتال و سایر کسب و کارهای اینترنتی به معنای زیرمجموعه به کار می رود. لینک رفرال نوعی URL (لینک منبع یکسان) است که در کمپین های بازاریابی برای تبلیغ برند و محصولات خود از طریق مشتریان فعلی (حامیان) خود استفاده می شود در واقع لینک منحصر به فردی است که کاربر برای اشتراک گداری با دوستان خود استفاده می کند.

شت کوین اصطلاحی است که در بازار رمزارزها به یک ارز دیجیتال که آینده روشنی نمی‌توان برای آن متصور بود، گفته می‌شود. این دسته از ارزهای دیجیتال فاقد هدف‌گذاری معتبر و برنامه مشخصی برای آینده هستند. این اصطلاح را برای کوین هایی با ارزش پایین در بازار ارزهای دیجیتال به کار می برند؛ در اصل رمزارزهای گم نامی هستند که روزانه تعداد آن ها در حال فزونی است و هم چنین هر روز تعداد زیادی از آن ها در حال از بین رفتن هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
اطلاع دهید
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات