پروتکل اثبات حضور یا پواپ | Proof Of Attendance Protocol – POAP

0 1,278

پواپ یا POAP چیست؟

مخفف کلمه (Proof Of Attendance Protocol) به معنای پروتکل اثبات حضور و غیاب است، در واقع نشانهای منحصر به فرد NFT هستند که به شرکت کنندگان در رویدادهای مجازی یا واقعی اعطا می شود.

هر پوآپ ها یک NFT منحصر به فرد است، که برای برای اثبات حضور شما در یک رویداد مجازی یا واقعی داده می شود. این به این معنی است که تنها راه دریافت هر پوآپ حضور پیدا کردن در رویداد مخصوص به آن است.

شما با جمع آوری POAP ها در واقع رزومه معتبری از تجربیات خود در فضای بلاکچین و رمز ارزها تهیه می کنید، این در حالیست که بسیاری بر این باور هستند که پوآپ ها نقش بسیار بزرگتری در اقتصاد دیجیتال ایفا می کنند.

چرا POAP ها را جمع آوری می کنیم؟

در حالی که جمع آوری پوآپ ها مطمئناً سرگرم کننده است، اما ممکن است این تصاویر ان اف تی دارای پتانسیل بکرتری باشند.

برای مثال میزان مشارکت و زمان صرف شده توسط شما برای یک پروژه از تعداد و میزان پوآپ های مرتبط با آن پروژه در کیف پول شما قابل تشخیص است، بسیاری از پروژه ها برای ایردراپ ارز های خود به این شیوه متوسل شده اند، تا ایردراپ های خود را بین هواداران واقعی خود تقسیم کنند.

مجموعه POAP افراد را می توان بیش از اندازه گیری مشارکت از طریق تعداد نشان های جمع آوری شده، به عنوان یک هویت غیر قابل تمرکز و بسیار قابل اعتماد در نظر گرفت. برای اینکه این اتفاق بیفتد، صادرکنندگان POAP باید اطمینان حاصل کنند که شرکت کنندگان در رویدادها بیش از یک POAP دریافت نمی کنند و مانع از دریافت آنها از طرف غیر شرکت کنندگان (ایردراپ هانترها) می شود. تا زمانی که صادرکنندگان به عنوان معجزات معتبری عمل می کنند ، هر POAP صادر شده قدرت و اعتبار همه هویت های مجموعه POAP را افزایش می دهد.

آیا برای دریافت POAP به کیف پول نیاز دارم؟

توصیه می کنیم از کیف پول متامسک MetaMask برای دریافت POAP های خود استفاده نمایید، زیرا این کیف پول سازگاری خوبی یا برنامه ها و اپلیکیشن های Web3 دارد.

بسیار مراقب باشید که POAP های خود را به کیف پولی که کنترل مستقیم روی آن ندارید یا به شبکه xDai متصل نیستید ارسال نکنید، در غیر این صورت برای همیشه دسترسی به آنها را از دست خواهید داد.

دانلود اپلیکیشن POAP برای مشاهده و دریافت پوآپ:

شما برای مشاهده یا مینت کردن (Mint) پوآپ های خود می توانید از اپلیکیشن پوآپ استفاده نمایید، از طریق لینک های زیر اپلیکیشن POAP را متناسب با نوع سیتم عامل گوشی همراه خود دانلود و نصب نمایید.
گوگل پلی اپ استور

توجه: پیشنهاد می کنیم برای همه ی پوآپ هایی که در آینده دریافت خواهید نمود، از یک آدرس کیف پول ثابت (ترجیحا متامسک) استفاده نمایید، تا همه ی پوآپ های دریافتی شما (رزومه) از طریق آن آدرس قابل مشاهده باشد.

پوآپ POAP ها چگونه ساخته می شوند؟

همه POAP ها با استاندارد ERC-721 که برای NFT ها استفاده می شود ایجاد می شوند. با این حال ، برای اینکه NFT به عنوان POAP طبقه بندی شود، باید مجموعه ای از معیارها را برآورده کند. ابتدا باید از طریق قرارداد رسمی POAP هوشمند ضبط شود. ثانیاً، باید شامل ابرداده های مربوط به زمان یا تاریخ خاص، حداکثر تا یک سال باشد. در نهایت، همه POAP ها باید یک تصویر مرتبط با آنها داشته باشند.

در حالی که POAP ها در ابتدا در شبکه اصلی اتریوم ضرب شده بودند، از اکتبر 2020 ، POAP ها ایجاد و بر روی xDai جانبی اتریوم توزیع شده اند. از آنجا که xDai برای معاملات سریع و ارزان طراحی شده است، POAP ها می توانند توسط ناشران با هزینه بسیار کمی ضبط شوند. به این ترتیب، POAP ها معمولاً به صورت رایگان به هر کسی که واجد شرایط مطالبه آنها باشد، توزیع می شود.

اگر کاربر هزینه گاز را برای این کار پرداخت کند، POAP ها می توانند از xDai به Ethereum منتقل شوند. با این حال، به دلیل هزینه های زیاد در Ethereum، اکثر کاربران ترجیح می دهند POAP های خود را در xDai بگذارند تا بتوانند آنها را در برنامه POAP مشاهده کنند. اگرچه به نظر می رسد POAP ها در آینده قابل پیش بینی بر روی xDai باقی بمانند، اما ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، اشاره کرده است که در آینده می توان آنها را در برنامه های خوش بینانه میزبانی کرد.

تاکنون POAP در بیش از 100 رویداد جامعه اتریوم مانند EthGlobal ، Dappcon و کنفرانس اخیر جامعه اتریوم در پاریس ارائه شده است. بیش از 7000POAP در این رویدادها ادعا شد ، که رکورد قابل توجهی از حضور در بلاک چین ذخیره می شود.

علاوه بر این، چندین انجمن رمزنگاری آنلاین نیز از POAP برای تعامل با اعضای خود استفاده می کنند. DAO ها مانند SushiSwap و ShapeShift نشان هایی را برای شرکت کنندگان در جلسات هفتگی جامعه، شرکت کنندگان در AMA و رای دهندگان در مورد پیشنهادات حکومتی توزیع می کنند. در جاهای دیگر، بازی محبوب metaverse Decentraland به طور مرتب POAP ها را برای بزرگداشت رویدادهای درون بازی، مانند مهمانی 10 میلیون کاربر اخیر که توسط MetaMask میزبانی شده است، ارائه می دهد.

لیست پوآپ هایی که توسط ایردراپ هیستوری معرفی شدند:

 

 

پواپ | POAP هفته هفتم سندباکس (Sandbox Weekly Canvas – Week 7 2022)

جهت مشاهده بر روی عکس بزنید.

 

پوآپ | POAP رویداد متامسک (MetaMask Community Call - Jan2022 - Part 1)

 

پوآپ | POAP رویداد متامسک (MetaMask Community Call – Jan2022 – Part 1)

جهت مشاهده بر روی عکس بزنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
اطلاع دهید
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای درون خطی
مشاهده همه نظرات